How to Create a Unit Price

This is a basic walkthrough on how to setup a unit price for one of your products.

Step 1. Select The Product

When you press "Select Product" you'll be shown a list of all the products listed in your store. You can scroll through or search using the input at the top of the window.

Once you have found the product you require, simply select it and you'll be automatically redirected to the next step. 

Step 2. Choose Your Number of Units and Unit of Measurement 

The next step is to enter the  Number of Units and Unit of Measurement  for your selected product.

Number of Units per Product:
If you are selling an amazingly flavored organic pack of coffee beans that weighs 1.7lb and you want the price per unit to be displayed per lb, then the number of units is 1.7.  If you want the price to be displayed per kg, then the number of units is 0.77 (1.7lb=0.77kg). The app will automatically calculate the correct price per unit based on the total cost of the product. 

Unit if Measurement:
This is is is whichever unit your product is being sold in or you want the price to be displayed in. It does not have to a standard unit of measurement such as a sq.meter or an oz. If for example, you’re selling an exciting box of variety wines from all around the world, your unit can be ‘bottle’ and the price per unit will be shown as price per bottle.

If you are using the app for the first time, please ignore the 'Use default price per unit format' tick box as this will need to be enabled from the Settings - more information on this can be found in step 4 below. 

Step 3. Choose Your Price per Unit Format 

When it comes to how the Price per Unit will be displayed in your store, you can select between the two recommended formats or alternatively, you can customize your own.

The two standard recommended formats are: 
[currency][price_per_unit]per[unit_of_measurement]
[currency][price_per_unit]/[unit_of_measurement]

The currency displayed will automatically be taken from your store and the [price_per_unit] and [unit_of_measurement] will be the values you have entered for that particular product. 
For the example we used above with the pack of organic coffee beans sold by a USD currency store, the app will display the price per unit as '$1.66 per lb' using the first option and '$1.66/lb' using the second option. Similarly, for the box if wines example in an GBP store, the app will display the price per unit as '£8 per bottle' using the first format option or '£8/bottle' using the second format option. 

The app has a built in preview function so can see exactly how the price per unit will be displayed and make sure you're happy with the format. Please bear in mind that the text style, font and size on the actual product and collection pages will be seamlessly integrated with your theme.

Once finished click Save and Enable and you're all ready to go. You'll then be redirected to the homepage where you can now see your product and the settings you applied. 

Step 4. Save Settings for Future Products (Optional) 

If you want the same Price per Unit Format, same Unit of Measurement or even same Number of Units used for all of your products you can set these as defaults from the Settings Menu.

Once a default Price per Unit format is set, there will be no need for you to enter this again when adding new products and you can skip this step by selecting the   'Use default price per unit format' tick box as shown below. 

If you've also selected a default number of units or units of measurement these will be automatically pre-populated on this page and you will only need to enter the missing values if any.